Informace o hladinoměrech, vodočetné lati a vodoměrných stanicích
Na této stránce najdete:
Typy hladinoměrů – Jaké typy hladinoměrů mají vodohospodáři
7 výhod použití sklolaminátové vodoměrné stanice
Nezávazný formulář pro zadání poptávky – odkaz Vás přesměruje na formulář.
Zajímají Vás ceny? Podívejte se na stránku Ceník.
Podrobnosti k platbě a dopravě a její ceny najdete na stránce Doprava a platba.
Pokud máte dotaz, využijte některého z možných kontaktů na stránce Kontaktujte nás.
V případě, že se na Váš podnik vztahuje zákon č. 254/2001 Sb., Zákon o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), je potřeba pro úspěšné zkolaudování vodního díla tento zákon dodržet.
Jednou z podmínek je umístění měřidla pro měření výšky hladiny a průtoku vody a zabezpečení jeho funkčnosti.
Jaké typy hladinoměrů mají vodohospodáři k dispozici?
Na trhu máte na výběr z několika typů hladinoměrů. Můžete instalovat elektrické, hydrostatické nebo mechanické vodoměry.
Elektrická měřidla se používají zejména k signalizaci mezních stavů. Přesnost měření ovlivňuje vodivá vrstva kapaliny, pěny nebo nánosů ulpívajících na povrchu snímačů či hustota a teplota prostředí. Ceny elektrických měřidel se pohybuje od cca pětiset do několika desítek tisíc korun. Elektrické hladinoměry je potřeba kontrolovat, udržovat, čistit, kalibrovat a chránit před vodou a vlhkostí.
Hydrostatické hladinoměry jsou obecně vhodné pro měření tekoucích vod, záleží však na konkrétních podmínkách a provozním prostředí. Při správném použití a vhodném umístění mohou hydrostatické hladinoměry poskytovat spolehlivá měření i při tekoucích vodách. Jejich cena se pohybuje od cca jednoho tisíce do desetitisíců či statisíce korun. Hydrostatické hladinoměry je vhodné pro správné měření kontrolovat, čistit hadice a ventily, čistit snímače tlaku, porovnávat údaje s referenčními hodnotami pro zjištění případných odchylek v měření a chránit před mechanickým poškozením.
Mechanické hladinoměry jsou vhodné k měření stojatých i tekoucích vod bez ohledu na podmínky, protože jsou téměř bezúdržbové, dlouhodobě jsou odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, vibracím, korozivním látkám a jiným vnějším vlivům. Mechanické hladinoměry jsou spolehlivé, jednoduché a nízkonákladové. Jejich cena je mnohem nižší než průměrná cena elektrických či hydrostatických měřidel vody.
Jan Malecha – RIGEL se specializuje na výrobu mechanických stanic na měření hladiny vody, tzv. vodočetných latí ze sklolaminátu.
Co je vodočetná lať
Vodočet je základním vybavením každé vodočetné či limnigrafické stanice. Vodočet nebo též vodočetná lať je poměrně jednoduché zařízení opatřené stupnicí, které slouží ke sledování vodních stavů na vodních tocích a nádržích.
7 výhod použití sklolaminátové vodoměrné stanice
- Její stálobarevnost je výrobcem pryskyřice garantována minimálně 10 let
- Hladký a lesklý povrch zaručuje minimální ulpívání nečistot a řas na vodočetných latích
- Odolná proti nárazům a dostatečně tvrdá a pevná, aby odolala i velice nepříznivým podmínkám
- Hotový výrobek je zdravotně nezávadný. Potvrzení o shodě zasíláme na vyžádání.
- Velkou předností limnigrafických latí vyrobených u nás je mimořádná variabilita technologie výroby.
Lze vyhovět jakémukoliv přání zákazníka v grafickém, barevném i rozměrovém provedení - Limnigrafické latě mají velmi snadné upevňování a montáž i výbornou vrtatelnost.
- Platba u plátců DPH probíhá na základě fakturace až po dodání a osobní kontrole.
Latě se dodávají se v délkách od 0.2m až 2.5m a tloušťce standardně 3.5 nebo 5 mm dle přání zákazníka, šířka je od 90mm do 200mm. Obvyklá vyráběná šíře je 100 až 150mm.
Jak si vybrat tu správnou stanici?
Vhodné je nejprve si určit sklon latě:
- Svislé latě
- Vhodné pro hráze a vodní díla
- Čtení je v reálné velikosti, kdy 1cm odpovídá na stupnici 1cm v realitě. Jde tzv. o čtení 1:1.
- Šikmé latě
- Vhodné pro navigace potoků, řek a šikmé břehy nádrží) dle výkresové dokumentace objednatele
- Jsou vyráběny dle výpočtu Pythagorovou větou. Pro její výpočet tedy stačí sdělit úhel sklonu, celková délka latě, potažmo měřené plochy nebo svislá výška.
Jak číst vodočetnou lať?
- Vodočetné latě mají čtení (čísla, znaky a stupnice)
- Ve čtení latí najdete čísla typu L – latinské písmo nebo R – římské písmo dle výběru zákazníka. Písmena, čísla a stupnice bývají nejčastěji černé nebo červené podle průměrné či stanovené hladiny – bod 0. Černá barva bývá nad hladinou, červená pod ní. Není to však pravidlo a lze se přizpůsobit přání zákazníka.
Dále jsou ve čtení uvedená E či „éčka“, což je označení centimetrů nebo decimentů, které jsou odečítány (většinou vedle čísel).
Kam lze stanice umístit
- vodní díla
- zdymadla
- navigace řek
- rybníků
- převaděče
- mosty
- přehrady
- prostě všude, kde potřebujete sledovat výšku vody
Montáž
K připevnění stačí chemická kotva (Mamut či podobné lepidlo) nebo dostatečně dlouhý šroub. Fotografie z montáží najdete na stránce Připevnění limnigrafické latě.